Fotelik samochodowy od 15 kg

Fotelik samochodowy od 15 kg pełni nieco inną rolę, niż poprzednie foteliki. W przypadku młodszych dzieci chodziło o to, by w czasie wypadku możliwie unieruchomić dziecko oraz osłonić je z niemal każdej strony. Foteliki od 15 kg także mają zapewnić bezpieczeństwo i jak najlepiej pochłonąć energię zderzenia, ale przede wszystkim muszą zapewnić prawidłowy przebieg pasów bezpieczeństwa.

Foteliki od 15 kg – czy trzeba je kupować?

Jeśli nasze dziecko wyrosło z poprzedniego fotelika na przykład w wieku 4 czy 6 lat ( foteliki do 18 lub 25 kg), może zachodzić pokusa, by nie kupować kolejnego urządzenia podtrzymującego. Radzimy się jej oprzeć – polskie prawo nakłada na nas obowiązek przewożenia dziecka w odpowiednim foteliku do osiągnięcia przez nie 36 kg lub 150 cm wzrostu, niezależnie od wieku.

Oczywiście mandat to nasz najmniejszy problem. O wiele ważniejsze dla rodzica jest bezpieczeństwo w czasie wypadku. Do tej pory dziecko było chronione przez rozbudowane systemy ochrony bocznej oraz wewnętrzną uprząż, teraz przychodzi czas zapięcia go pasem samochodowym.

Jaki Fotelik samochodowy od 15 kg
Jaki Fotelik samochodowy od 15 kg wybrać i kupić? Mamy opinie rodziców, porównanie cen w rankingu

Foteliki od 15 kg a przebieg pasa samochodowego

Przebieg pasa bezpieczeństwa po ciele dziecka to sprawa kluczowa w czasie wypadku – można śmiało powiedzieć, że to kwestia życia i śmierci. Dzieci mają trochę inną budowę ciała od osób dorosłych, są nie tylko mniejsze, ale i z wiekiem zmieniają się proporcje. Fotelik od 15 kg bierze to wszystko pod uwagę: ma za zadanie nie tylko podwyższyć dziecko, ale i poprowadzić pas samochodowy tak, by nie uciskał szyi naszej pociechy (co w razie wypadku mogłoby doprowadzić do przecięcia ważnych naczyń krwionośnych, a nawet oddzielenia głowy od tułowia), a także by nie przebiegał po brzuchu, lecz po kościach miednicy. Pamiętajmy, że w brzuchu dziecka mieszczą się kluczowe dla życia narządy i nie są osłonięte przez żadne kości. Kiedy podczas zderzenia ciało dziecka leci bezwładnie do przodu, pas z dużą siłą może je zmiażdżyć, jeśli nie znajduje podparcia w twardej miednicy.

Fotelik od 15 kg a podkładka

Podkładka samochodowa, pieszczotliwie zwana „poddupnikiem”, niewątpliwie jest kuszącą alternatywą dla fotelika od 15 kg. Również podwyższa dziecko i prowadzi pas biodrowy, a do tego jest lekka i łatwo ją przenosić między autami. Niestety, podkładka samochodowa w trakcie wypadku może się wysunąć spod dziecka, a wtedy pasy naciskają na newralgiczne miejsca, o których wspomnieliśmy wcześniej, a także dochodzi do zjawiska zwanego nurkowaniem – dziecko wyślizguje się z pasów i z dużą siłą uderza o siedzenie przed nim lub wypada z samochodu. Chyba nie musimy wspominać, że taka sytuacja jest skrajnie niebezpieczna.

Jeśli naprawdę masz potrzebę używania podkładki samochodowej, wybieraj modele montowane dodatkowo na ISOFIX. Niektóre modele fotelików od 15 kg pozwalają na zdjęcie oparcia i używaniu samego siedziska w razie potrzeby.

Fotelik od 15 kg – sposób montażu

Fotelik od 15 kg zawsze wymaga użycia trzypunktowych pasów samochodowych, bo nie posiada własnej uprzęży. Niektóre modele jednak są dodatkowo montowane za pomocą złącza ISOFIX, co ułatwia ich stabilność i jeszcze bardziej poprawia bezpieczeństwo dziecka.

Fotelik od 15 kg – kiedy przesadzić dziecko do kolejnego fotelika?

15 kg to waga, którą osiągają niektóre roczne dzieci! A jednak, są za małe do przesadzenia do kolejnego urządzenia podtrzymującego. Fotelik od 15 kg (z grupy 15-36 kg) polecamy kupić, kiedy dziecko osiągnie wiek co najmniej 3 lat, a najlepiej jeszcze później. Problemem są nie tylko proporcje ciała dziecka i jego duża głowa, której ciężar może spowodować uszkodzenia kręgosłupa podczas zderzenia czołowego, ale także dojrzałość malucha. Fotelik od 15 kg zapewni bezpieczeństwo tylko jeśli dziecko będzie poprawnie zapięte, a więc nasz maluch kategorycznie nie może rozpinać pasów podczas jazdy, naciągać ich czy zmieniać ich ułożenia poprzez przekładanie rąk. Trudno wymagać takiej wiedzy od 2-, 3-latka.

Na pocieszenie powiemy, że fotelik 15-36 kg i tak posłuży nam najdłużej, bo od 3-4 roku życia do osiągnięcia przez dziecko rozmiarów pozwalających na przewożenie go bez fotelika. W zależności od indywidualnego tempa wzrostu dziecka, może to być nawet 11-14 rok życia.

Bezpieczny fotelik od 15 kg

Bezpieczeństwo fotelików od 15 kg mierzone jest za pomocą odpowiednich testów zderzeniowych. Najmniej restrykcyjny jest test, który musi przejść każde urządzenie podtrzymujące, by otrzymać homologację ECE i wejść na rynek. My polecamy zwracać uwagę na testy ADAC, przeprowadzane przez specjalistów od bezpieczeństwa drogowego w Niemczech. Im więcej gwiazdek w tej klasyfikacji, tym lepiej.

Fotelik samochodowy od 15 kg
Fotelik samochodowy od 15 kg / Opinie, ranking i cena

Najlepszy fotelik od 15 kg – jak wybrać?

Nawet najlepszy fotelik od 15 kg wymaga poprawnego dopasowania do kanapy samochodu i dziecka. Przede wszystkim skontrolujmy poprawne ułożenie pasów lub pozostawmy dobór profesjonalistom. Obecnie możemy to zrobić nawet online lub przez telefon.
Dobre foteliki od 15 kg mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji:

 • Regulacja pochylenia oparcia;
 • Regulacja zagłówka;
 • Zintegrowany uchwyt na kubek;
 • Dodatkowa ochrona boczna;
 • Możliwość prania tapicerki;
 • Ergonomiczne podłokietniki;
 • Miękka wyściółka

Dodatkowe akcesoria do fotelika od 15 kg

Decydując się na zakup fotelika od 15 kg, możemy w sklepie rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, jeszcze bardziej poprawiających bezpieczeństwo dziecka i komfort użytkowania. Należą do nich:

 1. Wkładka antypotowa – specjalna, przewiewna konstrukcja ze szczególnego rodzaju siatki sprawia, że w upalne dni plecy naszego malucha nie stają się mokre.
 2. Organizer – posiada kieszonki na drobiazgi, zabawki, picie, dzięki czemu w razie wypadku przedmioty nie fruwają po samochodzie niczym niezabezpieczone, lecz pozostają na miejscu. To ważne, bo często przyczyną obrażeń nie jest samo zderzenie, lecz rzeczy, które uderzają w ciało człowieka z dużą siłą.
 3. Uchwyt na tablet – szczególnie długa podróż może być dla dziecka nużąca i chcemy je wtedy czymś zająć. Można mu po prostu dać telefon lub tablet do ręki, ale odradzamy to rozwiązanie: podczas wypadku urządzenie może spowodować u malucha poważne obrażenia, szczególnie głowy. O wiele lepiej włączyć bajkę lub grę i włożyć tablet do przezroczystego etui, montowanego do zagłówka fotela znajdującego się przed fotelikiem.
 4. Podnóżek – choć utarło się, że foteliki RWF są mniej wygodne, to dzieci przesadzone do fotelika od 15 kg, montowanego już przodem do kierunku jazdy, często narzekają na ból nóżek. Nic dziwnego, zwisające kończyny nie zachowują odpowiedniego krążenia i drętwieją, a kilkuletnie dzieci nie dosięgają jeszcze do podłogi samochodu. Rozwiązaniem jest właśnie podnóżek, montowany bezpiecznie pod fotelikiem, który zapewnia wygodne podparcie stopom.

Zobacz też jakie nosidełko samochodowe dla dziecka wybrać i kupić dla swojego dziecka.

Cena fotelików od 15 kg

Najtańsze foteliki od 15 kg kosztują poniżej 100 zł, i choć przy małym budżecie lepsze takie urządzenie podtrzymujące niż żadne, to my odradzamy tego typu rozwiązania. Za 100 zł żaden producent nie zapewni materiałów dobrej jakości, skutecznie pochłaniających siłę uderzenia.
Przedział cenowy dobrych fotelików od 15 kg to 300-2000 zł.

Gdzie kupić foteliki od 15 kg? Producenci

Foteliki od 15 kg znajdziemy w ofertach wielu producentów. Warto na przykład zwrócić uwagę na Axkid, Britax, Poled, Maxi-Cosi, Joie, BeSafe, Jane, Concord czy polską firmę Avionaut.

Opinie o fotelikach od 15 kg

Czy macie już za sobą zakup fotelika od 15 kg? Na jaki model się zdecydowaliście i dlaczego? Czekamy na Wasze opinie o fotelikach od 15 kg w komentarzach!

Ranking najlepszych fotelików od 15 kg

W wyborze najlepszego fotelika od 15 kg warto wziąć pod uwagę doświadczenie innych, w końcu chodzi o bezpieczeństwo naszego dziecka. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy ranking najchętniej kupowanych fotelików od 15 kg.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *