Laptopy dla dzieci

Laptop dziecięcy jest czymś, co jeszcze pokolenie temu nie przyszłoby nikomu do głowy. Obecnie żyjemy w pokoleniu informacyjnym, zdominowanym przez elektronikę i technologię. Naszym zdaniem warto przyzwyczajać do tego nawet małe dzieci, które już za kilka lat pójdą do szkoły, gdzie będzie się od nich wymagać obsługi różnych urządzeń, więc dlaczego nie zacząć nauki już teraz?
Zachodzące zmiany mogą nam się nie podobać, ale nic na nie nie poradzimy.

Aby przygotować swoje dziecko do korzystania z komputera, zapoznaj się już teraz z naszym poradnikiem na temat laptopów dziecięcych.

Laptop dziecięcy – zalety

Choć laptopy dziecięce bywają demonizowane, mają wiele zalet. Pozwalają dziecku postawić pierwsze kroki w świecie informatyki – kto wie, być może za kilkadziesiąt lat nasz potomek będzie ważną personą w świecie IT? Poza tym, laptopy dziecięce uczą:

 • Podstawowej koordynacji ręka-oko
 • Zręczności, na przykład podczas prostych gier
 • Literek
 • Cyferek
 • Liczenia
 • Czytania i pisania
 • Szybkiego pisania na klawiaturze
 • Poczucia rytmu

Ponadto rozwijają pamięć i umiejętności analityczne, poprawiają logiczne myślenie oraz uczą podstaw programowania. Pamiętajmy jednak, by używać tego sposobu zajęcia dziecka z umiarem, by stymulować rozwój malucha także na inne, bardziej tradycyjne sposoby.

Laptopy dla dzieci
Laptopy dla dzieci

Laptop dziecięcy – co warto wiedzieć?

Laptop dziecięcy świetnie zastąpi tablety czy telefony, które zwykle dajemy maluchom do zabawy, by je zająć. W przeciwieństwie do nich, zapewnia bezpieczeństwo: nie boimy się, że nasza pociecha trafi na nieodpowiednie dla siebie treści, kiedy chwilowo pozostawimy ją bez nadzoru.

Laptop dziecięcy jest małym urządzeniem, lekkim, by nawet małe dziecko zdołało go bez trudu przenieść. Na rynku znajdziemy głównie modele plastikowe, ale i drewniane, różnią się też od siebie stopniem zaawansowania i ceną.

Jaki laptop dziecięcy kupić?

Mnogość laptopów dziecięcych na rynku może przyprawić nas o zawrót głowy. Możemy kupić proste urządzenie z kilkoma przyciskami, które zazwyczaj sprawiają, że obraz na ekranie się zmienia lub zaczyna grać muzyka, a także sprzęt bardziej zaawansowany, pozwalający na wykorzystanie wielu funkcji. Znajdziemy także laptopy dziecięce, które w ogóle nie używają elektroniki, a zabawa polega na rysowaniu po „ekranie” będącym tak naprawdę tablicą i używaniu magnesów, które się do niej przyczepiają.

Warto zadbać, by laptop dziecięcy był solidny, ponieważ maluchom często zdarza się upuszczanie i przypadkowe zrzucanie różnych przedmiotów. Powinien być zbudowany z solidnego, trudno pękającego tworzywa lub drewna. Zwróćmy też uwagę na jakość zawiasów: czy nie zostaną łatwo wyłamane z czasem?

Najlepszy laptop dziecięcy – jaki wybrać?

Najlepsze laptopy dziecięce bardzo przypominają komputer, tylko że nieco ograniczony, jeśli chodzi o jego funkcje. Są wyposażone w klawiaturę i ekran, a także w myszkę. W zależności od modelu, tych przycisków jest mniej lub więcej.

Wybierając najlepszy laptop dziecięcy, zwróćmy uwagę na:

 1. Wygląd – w zależności od gustu dziecka i jego wieku, możemy się zdecydować na urządzenie kolorowe, typowo dziecięce, o zaokrąglonych kształtach, lub laptop dziecięcy, łudząco przypominający prawdziwy sprzęt.
 2. Zasilanie – laptop dziecięcy może działać na baterie lub dedykowany akumulator, przy czym to drugie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Ważne, by bateria była duża, aby dziecko długo cieszyło się zabawą.
 3. Bezpieczeństwo – antypoślizgowe nóżki i możliwość wygodnego uchwycenia komputerka w małe rączki zmniejszają prawdopodobieństwo jego zepsucia.
 4. Język – choć warto uczyć dzieci języków obcych, to na początku łatwiej będzie, jeśli laptop dziecięcy posiada język polski. Istnieją także modele dwujęzyczne.
 5. Klawiatura – polecamy raczej modele, które zawierają w klawiaturze wszystkie litery alfabetu, a nie tylko trzy czy cztery pierwsze. Dobrze, jeśli układ klawiatury jest taki sam, co w dorosłych urządzeniach, dzięki temu dziecko nabiera wprawy i już wkrótce będzie potrafiło pisać bezwzrokowo.
 6. Aplikacje i gry – proste gry, które znamy ze starych telefonów, na przykład popularny Wąż, rozwijają koordynację ruchową dziecka. Niektóre laptopy dziecięce posiadają też bardziej zaawansowane, edukacyjne aplikacje: naukę literek, liczenia, pisania, rozwiązywanie zagadek.
 7. Wyświetlacz – proste laptopy dziecięce nie mają go w ogóle, bardziej zaawansowane modele mają niewielki ekran LCD, natomiast najdroższe sprzęty mogą się poszczycić ekranem dotykowym.

Laptop dziecięcy – od jakiego wieku?

Niektóre laptopy dziecięce – te o małej ilości funkcji, ale za to kolorowe – dedykowane są dzieciom już o 6 miesiąca życia. Bardziej zaawansowane urządzenia można kupić dziecku, które skończyło 3 lata. Pamiętajmy, żeby w przypadku takich maluchów nie pozwalać na używanie laptopa dziecięcego bez nadzoru i pilnować, by dziecko rozwijało się wszechstronnie, a więc często zmieniać rodzaj jego aktywności.

Jaki Laptopy dla dzieci
Jaki Laptopy dla dzieci

Laptop dziecięcy – cena

Ceny laptopów dziecięcych zaczynają się od około 30 złotych, przy czym chodzi o zabawki, które są laptopami tylko z nazwy i może nieco kształtu, a poza tym nic nie odróżnia ich od zwykłych interaktywnych zabawek niemowlęcych.

Prawdziwy laptop dziecięcy kupimy najtaniej za około 70 złotych, urządzenie wielofunkcyjne z mnogością zabaw i aplikacji to wydatek rzędu 100-200 złotych, natomiast najdroższe laptopy dziecięce kosztują około 500 złotych.

Sprawdź też inne pomysły na prezent dla dzieci na Święta i nie tylko.

Gdzie kupić laptop dziecięcy?

Laptop dziecięcy kupimy okresowo w dyskontach, ale przede wszystkim w sklepach z zabawkami oraz online. Zakup stacjonarny ma tę zaletę, że możemy sprawdzić zabawkę na miejscu, poczuć w dłoniach, czy jest dość lekka, a przy tym wytrzymała i obejrzeć, czy klawisze są solidne.

Producenci, którzy oferują laptopy dziecięce, to na przykład Smily Play, Kinderplay, Overmax, Fisher Price, vTech i inni.

Laptop dziecięcy – opinie

Naszym zdaniem laptop dziecięcy to świetny pomysł, by zająć czymś maluszka, który chce pracować przy komputerze tak jak mama i tata. A jak jest Waszym zdaniem? Dalibyście taką zabawkę dzieciom w swojej rodzinie, czy absolutnie ich nie polecacie? Czekamy na Wasze opinie o laptopach dziecięcych w sekcji komentarzy.

Laptop dziecięcy / Ranking najlepszych

Wybierając najlepszą zabawkę dla dziecka, dobrze oprzeć się na opiniach innych rodziców. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was ranking dobrych laptopów dziecięcych, biorąc pod uwagę najchętniej kupowane modele.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *