Nosidełko samochodowe dla dziecka

Nosidełko samochodowe dla dziecka to pierwszy fotelik niemowlaka, który kupujemy jeszcze w ciąży, by bezpiecznie przetransportować maluszka do domu. Należy do tak zwanej grupy 0 (0-10 kg) lub 0+ (0-13kg). Jakie nosidełko do samochodu wybrać, by bezpiecznie przewozić swoją pociechę? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

Nosidełko samochodowe dla dziecka – budowa

Nosidełko samochodowe dla dziecka nazywane jest również łupiną, i rzeczywiście, bardzo przypomina kształtem łupinę orzeszka. Składa się ze skorupy z tworzywa sztucznego, bardzo solidnego rodzaju plastiku, a wypełnione jest materiałami pochłaniającymi energię podczas wypadku. Nosidełko samochodowe wyposażone jest w tak zwany pałąk, czy też rączkę, która nie tylko ułatwia przenoszenie całej konstrukcji z dzieckiem, ale i odpowiednio ułożona, chroni je dodatkowo podczas zdarzenia. Z tego powodu namawiamy do czytania instrukcji fotelika i sprawdzenia poprawnego montażu!

Jakie nosidełko samochodowe dla niemowlaka wybrać?

Mamy dwie podstawowe opcje: wybrać nosidełko samochodowe dołączone do wózka lub zdecydować się na kupno fotelika osobno. Naszym zdaniem druga opcja jest bezpieczniejsza, choć nieco droższa. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Nosidełka samochodowe dla dziecka
Nosidełka samochodowe dla dziecka / Jakie najlepsze? Gdzie kupić? Które wybrać? Opinie rodziców, ranking i cena

Do wózka 3w1 dołącza się foteliki samochodowe różnej jakości. Czasem są to markowe nosidełka do samochodu, które pomyślnie przeszły niezależne testy zderzeniowe, ale zazwyczaj nie mają nic ponad homologację. Nigdy nie wiemy, jak taki fotelik zachowa się podczas wypadku samochodowego, gdy będą na niego działać różne siły.

Drugą sprawą jest dopasowanie do samochodu. Nawet jeśli nasz wymarzony zestaw 3w1 (gondola, spacerówka i nosidełko samochodowe) jest wyposażony w dobrą, markową łupinę, to nie wiemy, jak będzie ona leżeć na tylnej kanapie. Pamiętajmy, że kręgosłup noworodka wymaga, by dziecko było ułożone pod odpowiednimi kątami i jazda zbyt pionowo może być dla niego tyle niezdrowa, co niebezpieczna.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by do markowego nosidełka samochodowego dla dziecka dokupić specjalne adaptery, które pozwolą montować go na stelażu wózka. Nie nadużywaj jednak tego rozwiązania: dla maluszka najzdrowsza jest pozycja w gondoli, natomiast ta w foteliku samochodowym stanowi kompromis między bezpieczeństwem a wygodą. Szybkie zakupy czy wyjście do przychodni w nosidełku do samochodu to nie grzech, ale już kilkugodzinne spacery stanowczo odradzamy.

Nosidełka samochodowe dla niemowlaka
Nosidełka samochodowe dla niemowlaka / Porównanie cen w rankingi i opinie rodziców

Bezpieczne nosidełko do samochodu dla niemowlaka – czyli jakie?

Bezpieczeństwo nosidełek samochodowych sprawdza się poprzez przeprowadzenie odpowiednich testów. Najbardziej podstawowym jest homologacja ECE, która dopuszcza fotelik do sprzedaży w Europie, i tę każdy musi mieć zaliczoną pozytywnie. Warto dodać, że normy są bardzo niskie, a podmioty testujące nie wystawiają ocen w zależności od poziomu bezpieczeństwa – ten test się przechodzi albo nie.

Znacznie ważniejszym testem w kontekście bezpiecznego nosidełka samochodowego dla niemowlaka jest ADAC, czyli test przeprowadzany w niemieckim automobilklubie. Specjaliści, zajmujący się na co dzień bezpieczeństwem drogowym, badają obciążenia działające na dziecko podczas zderzenia, ale także wygodę, łatwość montażu nosidełka samochodowego czy jakość materiałów, z jakich zostało zrobione.

Nosidełko do samochodu dla dziecka może uzyskać od 1 do 5 gwiazdek w każdej kategorii, a także ocenę ogólną, również od 1 do 5 gwiazdek. W tym przypadku, od przybytku głowa nie boli, ale zwracajmy uwagę przede wszystkim na ocenę bezpieczeństwa, a dopiero później inne aspekty.

Jak zamontować nosidełko samochodowe dla niemowlaka?

Nosidełko samochodowe dla niemowlaka, czyli foteliki 0-10 kg i 0-13 kg muszą być bezwzględnie montowane tyłem do kierunku jazdy. Mówi o tym homologacja oraz polskie przepisy.
W zależności od sposobu montażu, nosidełka do samochodu dzielą się na:

 • Foteliki montowane pasem samochodowym
 • Foteliki montowane na ISOFIX

Nosidełka samochodowe dla niemowlaka montowane pasem bezpieczeństwa to najbardziej uniwersalne foteliki. Jak łatwo się domyślić, do stabilnego zamocowania ich na siedzeniu używamy trzypunktowego pasa. Dzięki temu pasują nawet do starszych pojazdów, w których nie ma złącza ISOFIX. Jednak ich montaż zajmuje trochę więcej czasu, szczególnie na początku. Później, gdy już dojdziemy do wprawy, to kwestia 1-2 minut.

Nosidełka do samochodu montowane na ISOFIX wymagają specjalnej bazy, która kosztuje kilkaset złotych. Bazę montujemy tylko raz, a sam proces jest bardzo prosty: wymaga tylko zapoznania się z instrukcją i kilku minut wolnego czasu. Później, wchodząc do samochodu, wpinamy nosidełko dla niemowlaka jednym kliknięciem, co zajmuje nam zaledwie kilka sekund.

ISOFIX jest droższy, ale i wygodniejszy. Nieważne jednak, jaką opcję wybierzemy, najważniejsze jest, by nosidełko samochodowe dla dziecka było poprawnie zamontowane, aby uchroniło nasze dziecko w razie ewentualnego wypadku.

Jakie Nosidełka samochodowe dla dziecka
Jakie Nosidełka samochodowe dla dziecka najlepsze?

Jakie jest najlepsze nosidełko samochodowe dla niemowlaka?

Chyba nikogo nie zdziwi, jeśli odpowiemy, że nie ma jednego właściwego modelu. Wszystko zależy od wielu czynników: modelu samochodu, kształtu kanap, zakładanego budżetu, a nawet spodziewanej wagi dziecka w dniu porodu. Pamiętajmy, że nie wszystkie nosidełka do samochodu będą pasowały tak samo dobrze do noworodka czterokilogramowego, jak i do dwuipółkilogramowego wcześniaka.

Aby użytkowanie nosidełka samochodowego było łatwe i bezpieczne, szukajmy modeli wyposażonych w:

 1. Zdejmowaną do czyszczenia tapicerkę;
 2. Budkę przeciwsłoneczną;
 3. Dobre wkładki dla noworodków;
 4. Regulację wysokości zagłówka;
 5. Regulację pochylenia oparcia;
 6. Schowek w „plecach” nosidełka (polecamy umieścić tam awaryjną pieluszkę i małą paczkę mokrych chusteczek);
 7. Folię przeciwdeszczową.

O czym pamiętać, używając nosidełka do samochodu dla niemowlaka?

Na koniec wspomnimy jeszcze o kilku ważnych zasadach, dotyczących używania naszego nosidełka samochodowego – fotelika dla dziecka:

 • Nigdy nie montuj go przodem do kierunku jazdy.
 • Montując fotelik na przednim siedzeniu, wyłącz poduszki powietrzne.
 • Pamiętaj o poprawnym ułożeniu pałąka, zgodnie z instrukcją (zazwyczaj ma być podniesiony, by uniemożliwić uduszenie dziecka tylną kanapą).
 • Dbaj o poprawny przebieg pasów.
 • Nie zapinaj dziecka w grubej kurtce; zamiast tego wybierz specjalny śpiworek do fotelika.
 • Pamiętaj, aby zawsze mocno zaciskać pasy; nie bój się – nie zrobią dziecku krzywdy.

Gdzie kupić nosidełko samochodowe dla niemowlaka?

Polecamy kupować nosidełka samochodowe dla niemowląt w specjalistycznych sklepach, gdzie wykwalifikowani pracownicy pomogą nam dopasować właściwy kąt oparcia. Obecnie wiele firm decyduje się na udzielanie tego typu porad również przez telefon lub w wiadomościach e-mail.

Jeśli chodzi o producentów, na których warto zwrócić uwagę, to możemy tu wymienić Britax, Axkid, Maxi-Cosi, BeSafe, Swando i inne.

Cena nosidełka samochodowego dla dziecka

Najtańsze nosidełka samochodowe kosztują od około 100 zł, my jednak polecamy sięgać po nieco droższe, ale wielokrotnie sprawdzone modele. Dobre nosidełko samochodowe to wydatek co najmniej 300-400 zł, natomiast najdroższe foteliki z bazą mogą kosztować nawet powyżej 2 tysięcy złotych.

Opinie o nosidełkach do samochodu dla niemowlaka

Nosidełka samochodowe dla niemowlaka to niezbędny zakup do wyprawki i niemal każdy rodzic ma w tej kwestii jakieś doświadczenie. A jak jest z Wami? Czym kierowaliście się przy wyborze nosidełka – fotelika? Czekamy na Waszą opinię w komentarzu!

Nosidełko samochodowe dla dziecka / Ranking najlepszych

Nosidełko samochodowe dla niemowlaka to rzecz, którą kupujemy trochę w ciemno, zanim jeszcze dziecko pojawi się na świecie. Warto się oprzeć o sprawdzone rozwiązania, na przykład modele z naszego rankingu sprawdzonych, najchętniej kupowanych nosidełek samochodowych – fotelików dla niemowlaka.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

|| »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *